Soutěž s názvem DOBRÁ RADA NAD ZLATO vznikla s cílem zviditelnit existenci a činnost krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů, které se v krajích ČR podílejí na koncepčním řešení problémů spojených se zaměstnaností, zaměstnatelností, vzděláváním a všestranným působením na rozvoj lidského potenciálu. Cílem soutěže je rovněž představení příkladů dobré praxe z uvedené oblasti, které mohou sloužit jako inspirace pro další projekty. Záštitu nad soutěží převzal Mgr. Tomáš Zatloukal, poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro kulturu, vzdělávání, mládež, média a sport, a PhDr. Jiřina Šiklová, socioložka a členka správní rady Národního vzdělávacího fondu.

Dva z vítězných projektů přihlásil Moravskoslezský kraj, a to Beskydy pro všechny a Získej práci - program podpory mobility pracovních sil. Třetím projektem je Spirála z kraje Vysočina. Mimořádné ocenění získal projekt Inspirace pro inovace ve vzdělávání dospělých z Prahy.

Projekt Beskydy pro všechny navazuje na trend podpory sociálního podnikání.  Je realizován v rámci evropské iniciativy Equal a klade si za cíl podpořit rozvoj sociální ekonomiky a souvisejících služeb v ČR, především pak v Moravskoslezském kraji. Projektu je primárně zaměřen na rozvoj sociálního cestovního ruchu v Těšínských Beskydech a Pobeskydí a na vytvoření nástrojů na podporu vzniku nových pracovních příležitostí pro osoby znevýhodněné na trhu práce v Moravskoslezském kraji. Cílovými skupinami projektu jsou osoby ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností, osoby se zdravotním postižením, organizace komunitního sektoru a jejich zaměstnanci a subjekty cestovního ruchu a jejich zaměstnanci. Výstupy a metody projektu byly navrhovány tak, aby je bylo možné šířit také do jiných regionů, případně sektorů. Projekt byl zahájen v prosinci 2004 a potrvá do května 2008.

Projekt Získej práci podporuje mobilitu pracovní síly z regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti do oblastí, kde naopak existuje nedostatek pracovních sil. Projekt nabízí uchazečům o zaměstnání tzv. službu "all inclusive work", která jim ulehčí rozhodování o možnosti vycestování za prací mimo region jejich trvalého bydliště. Komplexní služba zahrnuje zprostředkování práce, zajištění ubytování zdarma, informace o stravování a příspěvek na stravování. Navíc je účastníkovi v místě výkonu práce k dispozici kontaktní osoba, která řeší případné nejasnosti nebo otázky a napomáhá jeho aklimatizaci na nové podmínky. Tímto způsobem je snížena náročnost procesu a bariéry mobility. Mezi doplňkové služby v rámci projektu patří: zasílání nabídek práce prostřednictvím SMS, vzdělávání, provedení analýzy pracovního potenciálu aj.

Projekt Spirála reaguje na paradoxní jev, kdy mladí lidé s právě ukončením vzděláním, kteří chtějí vstoupit na trh práce, jsou často odmítáni kvůli nedostatečné praxi nebo minimální specializaci. Účastníci projektu budou po dobu 6 měsíců v úzkém kontaktu se zaměstnavatelem:
1) Na začátku projektu získá účastník základní poznatky o pracovní problematice.
2) Před kurzem bude mít účastník představu o požadavcích zvolené profese.
3) V průběhu kurzu bude účastník u zaměstnavatele zpracovávat odborný úkol zaměřený na dané pracoviště.
V každé etapě dojde ke zřetelnému růstu účastníka. Přeneseně lze říci, že se projeví růst ve směru spirály. Při pohybu po této hypotetické spirále bude účastník procházet vzděláváním, spoluprací se zaměstnavatelem, sebevzděláváním a realizací odborné práce.

Do soutěže Dobrá rada nad zlato bylo nominováno celkem 49 projektů ze 13 krajů ČR.

Zdroj: čtk, NVF