Volný pohyb pracovníků: Vysílání zaměstnanců po přistoupení k EU

 

Je třeba mít na zřeteli, že pracovněprávní smlouvy pracovníků vyslaných z některého z členských států EU do České republiky musí počínaje dnem přistoupení splnit určité české pracovněprávní předpisy. Smlouvy s pracovními silami vyslanými do České republiky by tudíž měly být včas před přistoupením prověřeny, zda těmto českým pracovněprávním předpisům odpovídají. To se týká zejména pracovní doby, přestávek v práci, dovolené, minimální mzdy, příplatků za přesčasy, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ochrany dětí, mládeže a rodiny, rovného zacházení mužů a žen a zákazu diskriminace.

 

Na pracovní síly z jiného členského státu, které ode dne přistoupení uplatní své právo na volný pohyb v České republice nebo jim byl již přístup umožněn, se ode dne přistoupení budou vztahovat zvláštní předpisy komunitárního práva o sociálním zabezpečení vysílaných pracovních sil. Česko-německá, německo-rakouská a česko-slovenská smlouva o sociálním zabezpečení pozbudou platnosti. Výjimku tvoří pouze úpravy, které se týkají rakouské doby pojištění za práci na území České republiky před 27.11.1961 a československé doby pojištění z doby existence společného státu.

 

Podle komunitárního práva zůstávají směrodatné německé předpisy týkající se sociální jistoty, pokud je zaměstnanec zaměstnán u společnosti se sídlem v tuzemsku a bude touto společností z důvodu výkonu práce vyslán na náklady této společnosti na území jiného členského státu, kdy předpokládaná doba vyslání nepřekročí 12 měsíců a zaměstnanec nenastoupí místo jiného zaměstnance, u kterého doba, po kterou byl vyslán, vypršela. Trvá-li takováto práce, která z nepředvídatelných důvodů původně plánovanou dobu překročila, déle než 12 měsíců, zůstávají německé právní předpisy nadále až do ukončení této činnosti směrodatné, pokud s tím příslušný úřad státu výkonu zaměstnání nebo tímto úřadem stanovený orgán vysloví souhlas. Zaměstnavatel je povinen podat žádost před uplynutím prvních 12 měsíců. Povolení bude uděleno maximálně na dalších 12 měsíců. V Německu spadá udělení souhlasu rovněž do kompetence Německého styčného místa pro nemocenské (zdravotní) pojištění - zahraničí (DVKA – „Deutsche Verbindungsstelle der Krankenversicherung – Ausland“).

 

Po přistoupení k EU musí být tedy každým rokem vyžádán souhlas k prodloužení u DVKA. Zaměstnanec a zaměstnavatel jsou ale oprávněni se v rámci dobrovolného pojištění dohodnout na jiném řešení, pokud DVKA udělí příslušnou výjimku.

 

Kontakt pro další informace:           

Thomas Britz

Tel.: +420 221 108 359

E-Mail: thomas.britz@roedl.cz, www.roedl.cz