Tyto úvazky jsou ale pořád typické jen pro větší města a zahraniční společnosti. Ve srovnání se situací v Evropské unii má Česko stále co dohánět, shodli se odborníci.
Firmy potřebují pracovníky na částečné nebo dočasné úvazky například v době dovolených, při rozjíždění nových projektů nebo otevírání nových poboček.
Obzvlášť u menších firem ale existují pozice, které svou časovou náročností vyžadují pouze půl úvazku nebo ještě méně. Řada drobných podniků tak například najímá na několik hodin týdně účetní nebo správce sítě.
Krátkodobé a částečné úvazky stále nejvíce využívají studenti středních a především vysokých škol, ale začínají se objevovat i další skupiny.
"Mnoha lidem vyhovuje více částečných úvazků souběžně, protože jim práce připadá pestřejší. Další skupinou jsou ženy, které se třeba navíc musejí starat o domácnost a děti nebo jsou na mateřské dovolené, " řekla Iva Šubrtová z oddělení poradenství pro lidské zdroje společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Částečný úvazek využívají podle ní také osoby pracující ve službách.
V zahraničí jsou zkrácené úvazky hodně časté i u důchodců, což ale v ČR limituje poměrně přísná legislativa. "Jakmile si český senior vydělá určitou částku, sebere mu stát důchod," poznamenal Martin Ježek z personální agentury Grafton Recruitment.
Podle Šubrtové zůstává celý český pracovní trh stále ještě konzervativní a firmy nedokážou efektivně využívat pracovní dobu. Dočasné pracovní poměry podniky často řeší přesuny zaměstnanců ve společnosti nebo stáží kolegů ze zahraničních pracovišť.
Málo rozvinutá je také oblast nabídky a poptávky po dočasném zaměstnávání. Výjimkou jsou agentury, které však fungují především ve velkých městech. "Některé na trhu působí již přes deset let a pracují velmi profesionálně," poznamenala Šubrtová.
"Ještě před několika lety byly možnosti pro lidi, kteří nechtěli pracovat na celý úvazek, mnohem omezenější. Obvyklé byly jen manuální práce, práce v administrativě, v recepci nebo na místě operátora," uvedla Jana Tomášková z personální agentury Synergie Recruitment.
Postupně se postavení částečných úvazků změnilo a dnes jsou kvalitou a zodpovědností srovnatelné s celými úvazky. Formou částečného úvazku se tak vykonávají i práce s vysokou zodpovědností, například projektový manažer, auditor nebo programátor.
Využívání částečných úvazků a jejich výhody potvrdila také řada velkých společností, mimo jiné Eurotel, PwC nebo Česká spořitelna (ČS).
Podle ředitelky úseku pro lidské zdroje ČS Aleny Wollerové přistoupila společnost k výraznějšímu zavádění částečných pracovních úvazků v roce 2002. Podíl takto zaměstnaných lidí se pohybuje kolem dvou procent, v době dovolených je vyšší.
Statistika sice stále vykazuje relativně nízké procento lidí pracujících na částečný pracovní úvazek, skutečnost je však podle Šubrtové jiná. "Způsobuje to mimo jiné vysoký počet osob samostatně výdělečně činných. Tito lidé se nechávají najímat na práce, na které neuzavírají pracovní smlouvu, a délka jejich úvazku se proto v žádných statistikách neprojeví, stejně jako práce studentů," uzavřela Šubrtová.
(čtk)