Zatím se do něj zapojilo 16 lidí, z nichž 11 vybral Úřad práce ve Strakonicích.
"V současnosti všichni uživatelé programu využívají službu vyhledávání zaměstnání. Někteří z nich také potřebují pomoci s nácvikem dovedností potřebných k získání a udržení pracovního místa. Proto s nimi například vytváříme strukturovaný životopis, vyplňujeme dotazníky a nacvičujeme první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Poskytujeme i poradenství v pracovněprávní a sociální oblasti," uvedla konzultantka Eva Křivancová.
Cílem služby je podle ní podporovat zájemce o práci v tom, aby si našel a udržel na otevřeném trhu práce místo za rovných platových podmínek. "Služby poskytujeme hlavně lidem s mentálním, fyzickým a kombinovaným postižením, duševním onemocněním, nebo lidem se sociálními problémy. Bezplatné služby mohou tito lidé využívat tak dlouho, až jsou sami schopni zvládat své zaměstnání, nejdéle však po dobu dvou let," vysvětlila Křivancová.
Na konci ledna činila míra nezaměstnanosti na Strakonicku 7,9 procenta a práci zde hledalo 2680 lidí. Z nich bylo 368 osob se změněnou pracovní schopností. Zaměstnávání lidí ze znevýhodněných skupin na otevřeném trhu práce v běžném prostředí je i evropským trendem, takže služby podporovaného zaměstnávání ve Strakonicích podporuje fond Phare.
(čtk)