Jod je důležitý pro správný vývoj mozku a činnost všech orgánů. Bohatým zdrojem jsou především mořské ryby, zejména losos, makrela, mořská štika, tuňák a sardinky. "Pokrmy z darů moře by se měly objevit na jídelníčku každého člověka alespoň dvakrát týdně," říká Václav Zamrazil z Endokrinologického ústavu.

Země uvnitř kontinentů mají nízký obsah jodu v půdě i ve vodě. Tento deficit se projevuje v rostlinných a živočišných potravinách. Od 50. let se v Čechách přidává jod do kuchyňské soli a dodává většině lidí část potřebné denní dávky. Jodovanou sůl používá i většina výrobců masných a pekařských výrobků. Lidé trpící kardiovaskulárními a dalšími chorobami, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu málo solí, by měli užívat jodové tablety nebo minerální či multivitaminové prostředky.

Jod je obsažen i v kravském mléku a přidává se do náhrad mateřského mléka. Řada českých výrobců dětských přesnídávek, sušenek, mléčných výrobků a nápojů přidává jod do svých produktů a označuje je logem, které na tuto skutečnost upozorňují.

Nedostatek jodu se může mimo jiné projevit mírnými či většími poruchami učení a snížením IQ. U žen může být příčinou poruch menstruačního cyklu a snížené možnosti otěhotnět či neschopnosti donosit plod. Podílí se i na vzniku vrozených vad. Nejvíce jsou jsou nedostatkem jodu ohroženy těhotné a kojící ženy a děti ve věku do tří let. Dostatek jodu je prevencí proti zubnímu kazu i onemocnění štítné žlázy.

V těhotenství spotřeba jodu stoupá. Vedle nároků těla budoucí maminky musí být také pokryta potřeba vyvíjejícího se plodu. Těhotným a kojícím ženám, malým dětem a dospívající mládeži mohou zvýšenou potřebu jodu zajistit jodové tablety.