Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek soudí, že firmy nejsou s to zvýšení o 500 korun unést. Podle něj by byl únosný růst na 6000 korun. Mnozí ekonomové poukazují na to, že vyšší minimální plat snižuje produktivitu práce.
Naopak ještě vyšší minimální mzdu požadovaly odbory, které prosazovaly zvýšení na 6500 korun. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch na rozdíl od ekonomů soudí, že zvýšení minimální mzdy bude nutit zaměstnavatele, aby práci lépe organizovali a co nejefektivněji využívali pracovní síly. Vyšší minimální mzda podle něj také zmenšuje prostor pro vyplácení černých platů a snižování daňových odvodů.
Škromach označil částku 6200 korun za kompromis mezi zájmy zaměstnavatelů a odborů, i za kompromis mezi svými původními představami a ekonomickou realitou.
Minimální mzda byla zavedena v roce 1991 a byla tehdy stanovena na 2000 korun. Od roku 2001 se zvyšuje nařízením vlády vždy k 1. lednu. V řadě zemí dosahuje 50 až 60 procent průměrných platů. V ČR představuje necelých 40 procent.
(čtk)