Ceny Praemium Bohemiae 2002 studentům jsou určeny mladým talentovaným studentům z oborů přírodních věd, kteří se v roce udělení ceny prosadili ve světových soutěžích - mezinárodních přírodovědeckých olympiádách. Letos přibyla kategorie za vědu, a to za vědní obor biomedicína. Cena je udělována za významný vědecký objev nebo konkrétní, objektivně dokumentovatelný vědecký přínos a je dotována částkou jeden milión korun. Druhého rozdílení cen a svých osmasedmdesátých narozenin se však Horáček nedožil, 19. října zemřel.
Rodák z Radvánovic u Turnova emigroval po únoru 1948. Kariéru udělal jako hoteliér na Kanárských ostrovech. Z celoživotních výnosů pak financoval rozvoj Českého ráje. V posledních letech žil v Německu a do rodného kraje přijížděl několikrát ročně, aby mu pomohl. Na rozvoj regionu přispěl v minulých letech více než půl miliardou korun. Svou nadaci založil Horáček v červenci 2000 právě na podporu Českého ráje.
Udělování prestižních cen Praemium Bohemiae bylo jen dalším počinem nadace. Při loňském udílení cen Horáček řekl, že chce touto cestou podporovat rozvoj vědy a umění v České republice a především mladou generaci, která je budoucností země. Proto má nadace každý rok ocenit nejen nadané studenty, ale i osobnosti nebo skupiny, které se zaslouží o rozvoj ekonomie, medicíny, chemie, fyziky, matematiky a ochrany přírody.