Více než 40 procent absolventů našlo práci v oboru, na který se ve škole připravovali. Informovali o tom dnes zástupci Národního ústavu odborného vzdělávání, který vypracoval analýzu nazvanou Shoda vzdělání a vykonávaného zaměstnání. V porovnání se studií z roku 1996 se počet lidí, kteří se ve svém oboru neuplatní, téměř zdvojnásobil.
Přes 30 procent všech absolventů nevyužije ve svém zaměstnání kvalifikaci, již získali ve škole. Deset procent uplatní své znalosti a dovednosti jen částečně. Ředitel ústavu Miroslav Procházka řekl, že tyto údaje svědčí o schopnosti absolventů přizpůsobit se měnícím se požadavkům trhu práce.
Uvedl, že školství nemůže okamžitě reagovat na prudké změny nabídky nebo poptávky po určitých oborech. Musí však vychovávat lidi, kteří budou flexibilní, schopni učit se nové dovednosti, ovládat jazyky a umět pracovat s informačními technologiemi. "Je zřejmé, že nikdo nevystačí s jedním povoláním na celý život a nikdo nevystačí s tím, co se naučil ve škole," podotkl.
Mezi jednotlivými obory existují rozdíly ve využití získaného vzdělání. V oboru pracuje většina absolventů zdravotnických škol. V tomto směru jsou na tom dobře také absolventi učebních strojírenských oborů, maturitních oborů z oblasti gastronomie a hotelnictví. Naopak absolventi oborů kožedělné a obuvnické výroby, textil a oděvnictví, oborů elektrotechnických a chemických pracují většinou v jiném odvětví.
Ve školách je dostatečná nabídka oborů, přesto někteří zaměstnavatelé tvrdí, že je nedostatek vyučených například v technických oborech. O ně však žáci a rodiče nemají zájem, protože se jim nezdají být perspektivní, nebo zaměstnavatelé nenabízejí dostatečné platové ohodnocení a sociální výhody.
(čtk)