České zdravotní sestry a porodní asistentky budou moci pracovat ve zdravotnických zařízeních zemí Evropské unie, stejně jako jejich kolegyně z členských zemí v Česku. Tuto možnost budou mít české sestry díky tomu, že se počínaje rokem 2004 nebudou již vzdělávat na středních zdravotnických školách, ale na vyšších zdravotnických školách a v bakalářských a magisterských programech vysokých škol.
S harmonizací vzdělávání počítá návrh zákona o nelékařských povoláních, který předloží ministryně zdravotnictví Marie Součková ve středu vládě.
Na nynějších zdravotnických školách se budou vzdělávat pouze zdravotničtí asistenti a asistenti v některých vymezených oborech. Návrh zákona stanoví rovněž nová povolání podle potřeb praxe, například biomedicínský technik a radiologický technik.
Všeobecné sestry a porodní asistentky, které získaly vzdělání už dříve v neharmonizovaných oborech, budou uznány v zemích EU po třech letech výkonu povolání. Porodní asistentky budou od školního roku 2003/4 vzdělávány pouze na vysokých školách.
Specializační vzdělávání budou zajišťovat akreditovaná zařízení, dosud je poskytovaly Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze a Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně.
Zákon se zabývá vzděláváním sester a porodních asistentek jako povoláními regulovanými směrnicemi Evropské unie. Definováním výkonu povolání radiologického fyzika, technika a asistenta se do návrhu promítají směrnice EU v oblasti radiační ochrany.
Ze systému zdravotnických povolání je vypuštěno povolání oční optik - technik, protože neposkytuje zdravotní péči. Mění se označení odbornosti některých zdravotnických povolání, například z dietní sestry bude nutriční terapeut a z asistenta hygienické služby asistent ochrany veřejného zdraví.
(čtk)