reklama
reklama
9. 3. 2017 | poslední aktualizace: 9. 3. 2017  10:20
Právní poradna: Volno na návštěvu lékaře s dítětem

Doprovod dítěte k lékaři je překážkou v práci na straně zaměstnance

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s přiznáním volna na návštěvu lékaře s dítětem Byla jsem se synem u lékaře /akutní ošetření/, které nešlo provést jindy. Jelikož jsem neměla hlídání a jsem matka samoživitelka, zůstala jsem doma se synem celý den. Zaměstnavatel mi však proplatí jen 4 hodiny, přitom vím, že běžně je možné dostat zaplacených celých 8 hodin. Chtěla bych se zeptat, podle čeho se to posuzuje? Za odpověď předem děkuji.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Dítě u lékaře, ilustrační foto
Dítě u lékaře, ilustrační foto
autor: archiv
reklama
Radek
29.8.2017 07:29
Doprovod blízké osoby k lékaři
Dobrý den... Měl bych dotaz ohledně doprovodu nevlastního syna k lékaři. Žijeme ve společné domácnosti já, moje přítelkyně a její nezletilý syn... Každý půlrok musíme k lékaři do Plzně... Je to na celý den... Bohužel žena neřídí... Vzniká pro mě u zaměstnavatele tedy nárok na náhradu mzdy? Mohu využít potvrzení o doprovodu, aniž bych si musel brát dovolenou??? Děkuji...
Petr
5.4.2017 22:44
Doprovod dítěte k lékaři a postup zaměstnavatele
Manželka doprovodila našeho 4-letého syna k lékaři ráno po noci, kdy se objevily zdravotní obtíže. Do práce volala, že se nedostaví, protože s dítětem musí k lékaři a později, že musí zůstat doma a nemá hlídání (já byl pracovně mimo), babičky daleko. Lékař vystavil výměnný list, který byl druhý den předán zaměstnavateli. Večer přijela babička kvůli hlídání a manželka mohla následující den nastoupit směnu. Zaměstnavatel oznámil, že absence není omluvena, neboť nebyla doložena adekvátní formou (firemní propustka) a nyní chce, aby manželka směnu (12 hodin) napracovala. Dle ZK a NV č. 590/2006 (bod 8) jsme měli za to, že má právo pro objektivní překážky na volno na nezbytnou dobu, nejdéle 1 den a v případě, že nevyužila nároku na ošetřovačku (jednalo se pouze o ten jeden den), pak i náhradu mzdy. Jak máme postupovat dále? Chci, aby zaměstnavatel uznal volno pro překážky v práci na celou dobu trvání, tedy celý prac. den. Otázkou je náhrada mzdy, pokud mohla ale nečerpala ošetřovné. Děkuji.
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama