Výsledky průzkumu ukazují, že většina dotázaných zaměstnavatelů v České republice (80,5%) nepovažuje flexibilní pracovní sílu za klíčovou ve své personální strategii. Zaměstnavatelé v ČR se tak zařadili po boku svých kolegů z Německa a Francie. Například v Maďarsku (38 %), Jižní Africe (35 %), Rumunsku (35 %), Španělsku (32 %) a Americe (50%) je to menšina a dá se proto konstatovat, že v těchto zemích je využívání flexibilní pracovní síly klíčové v personální strategii. Průzkum ukázal, že v České republice je v současnosti hlavním důvodem, proč firmy využívají flexibilní pracovní sílu, nutnost pokrýt sezónní výkyvy v produkci. Podle Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky Manpower, by strategický přístup k užívání flexibilní pracovní síly pomohl zaměstnavatelům v soukromém a veřejném sektoru dosáhnout větší efektivity a úspory nákladů.

Společnost Manpower provedla průzkum celosvětově u více než 41.000 zaměstnavatelů ze 35 zemí a oblastí, aby zjistila více informací o současné roli flexibilní pracovní síly v personální strategii různých společností. Za účelem tohoto průzkumu definujeme „flexibilní pracovní sílu“ jako lidi, kteří ve společnosti sice pracují, avšak nejsou součástí kmenových zaměstnanců. Jsou to především agenturní zaměstnanci nebo jiní externí pracovníci.

V České republice bylo v rámci tohoto průzkumu osloveno 750 zaměstnavatelů, kterým byly položeny 3 otázky:

Považujete využívání flexibilní pracovní síly za klíčovou součást své personální strategie?
Jaké jsou hlavní důvody pro využívání flexibilní pracovní síly?
Procházejí tito pracovníci při nástupu do vaší společnosti stejným adaptačním procesem jako stálí zaměstnanci?

Výsledky průzkumu ukazují, že většina dotázaných zaměstnavatelů (80,5%) v České republice nepovažuje flexibilní pracovní sílu za klíčovou ve své personální strategii. „Po zkušenosti s krizí bude flexibilní pracovní síla hrát mnohem důležitější roli v personální strategii, tak jak je tomu v zemích západní Evropy a především Ameriky. Podle našich zjištění je patrné, že společnosti by mohly dělat mnohem více pro to, aby jejich flexibilní pracovníci pracovali mnohem efektivněji,“ uvádí Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower ČR a SK.

Porovnání regionů v rámci České republiky ukazuje, že většina zaměstnanců bez ohledu na region nepokládá flexibilní pracovní sílu za klíčovou (Praha 75,8 %, Čechy 83,5 %, Morava 78,9 %).

V rámci 11 odvětví, která byla sledována, považují zaměstnavatelé ze dvou odvětví flexibilní pracovní sílu za nejvíce klíčovou pro svou personální strategii – Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov (31,7 %) a v odvětví Doprava, skladování a komunikace (31 %). Nejmenší váhu jim přisuzují zaměstnavatelé v odvětví Zpracovatelský průmysl (91,7 %). Z průzkumu vyplývá, že žádné odvětví nepovažuje flexibilní pracovní sílu přímo za klíčovou.

V České republice téměř polovina (49,8 %) společností, které využívají flexibilní pracovní sílu v rámci své personální strategie uvádí, že tito pracovníci procházejí stejnými procesy zapracování a uvedení do kolektivu jako stálí zaměstnanci. Na druhou stranu také téměř polovina společností (49,3 %) uvádí, že flexibilní pracovníci stejnými procesy neprochází. Podle Jaroslavy Rezlerové je kvalitní adaptační školení velmi důležité, protože i pracovníci působící ve společnosti na dobu určitou potřebují, stejně jako stálí zaměstnanci, rozumět směru, vizi a hodnotám společnosti. Tím se také zvýší míra jejich zapojení do práce a pravděpodobnost, že plně využijí svůj pracovní potenciál.

Více průzkumů a reportů můžete najít na: www.manpower.cz/studie.phpwww.manpower.com/researchcenter