Vaše povinnost výkonu práce ve svátek (a stejně tak z obsahu vašeho dotazu usuzuji, že se zřejmě jedná i o výkon práce o sobotách a nedělích, pokud na ně vyjde vaše pracovní směna) by měla být stanovena vaší pracovní smlouvou a případně může být dále rozvedena v event. vnitřních předpisech organizace. Z vašeho dotazu však bližší popis pracovní pozice, resp. sjednaného obsahu práce nevyplývá. Povinnost k výkonu práce i ve státní svátek (příp. i o sobotách a nedělích) by potom vyplývala zejména z ujednání (které by mělo být obsaženo v pracovní smlouvě, jejím dodatku, popisu pracovní náplně apod.), že konáte práci v třísměnném nepřetržitém provozu, s výkonem práce po 6 směnách a 2 dnech pracovního volna. Pokud tedy v takovém případě připadne vaše pracovní směna na svátek, máte povinnost konat práci i ve svátek.

Za dobu výkonu práce ve svátek vám přísluší dosažená mzda a náhradní volno, které by vám mělo být poskytnuto nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek, příp. v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna vám potom přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Namísto čerpání náhradního volna se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě za dobu výkonu práce ve svátek ve výši 100 % průměrného výdělku. Taková dohoda bude nejčastější právě v případech, jako je ten váš – tj. v nepřetržitém třísměnném provozu nemusí zejména provozní důvody dovolit čerpání náhradního volna. V souladu s platnou právní úpravou má však čerpání náhradního volna přednost před vyplácením příplatku, k němuž je nutná dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pro úplnost uvádím, že za dobu noční práce a práce v sobotu a v neděli vám přísluší dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku; v kolektivní smlouvě může být sjednána jiná minimální výše a způsob určení příplatku.

Náhrada mzdy za svátek připadá zaměstnanci pouze tehdy, pokud nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den (pracovní směnu), tj. nepracoval-li zaměstnanec právě v důsledku svátku a z tohoto důvodu mu ušla mzda. Pokud tedy vaše pracovní volno připadá zároveň na svátek, náhrada mzdy vám v souladu s platnou právní úpravou nepřísluší.