K vašemu dotazu je nutné se nejprve vyjasnit délku stanovené týdenní pracovní doby v konkrétní organizaci. V souladu se zákoníkem práce činí běžná délka stanovené týdenní pracovní doby nejvýše 40 hodin; té potom při rovnoměrném rozložení směn odpovídá délka 8 hodin na 1 pracovní směnu. Zároveň jsou zákoníkem práce určeny charakterem pracoviště nebo věkem zaměstnanců zkrácené pracovní doby – např. pro těžební práce v podzemí a pro pracoviště s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem je stanovena maximální týdenní pracovní doba v délce 37,5 hodiny a s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně. Těmto zkráceným pracovním dobám by potom odpovídala maximální délka 1 směny v jednotlivých dnech v rozsahu 7,5, resp. 7,75 hodiny.

Z vašeho dotazu nevyplývá, zda se jedná o běžné pracoviště nebo pracoviště se zákonnou zkrácenou pracovní dobou, případně o zaměstnance s individuálně sjednanou kratší pracovní dobou – uvádíte však, že by měl mít odpracováno za 10 pracovních dní 75 hodin.

Prací přesčas je v souladu se zákonem práce konaná zaměstnancem 1) buď na příkaz zaměstnavatele nebo 2) se souhlasem zaměstnavatele nad stanovenou týdenní pracovní dobu. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou není možné práci přesčas nařídit, tj. jednalo by se pouze o práci konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu se souhlasem zaměstnavatele.

V určení těchto skutečností se skrývá odpověď na vaši otázku. Konal–li zaměstnanec práce skutečně nad stanovenou týdenní pracovní dobu (zde je nutné přesně zjistit její rozsah u konkrétního zaměstnavatele) a tyto práce konal na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem, jedná se v tomto rozsahu prací o práce přesčas, za které přísluší zaměstnanci příplatek v souladu se zákoníkem práce (tj. příplatek nejméně ve výši 25% průměrného výdělku). Pokud by tyto práce byly konány navíc v sobotu nebo v neděli, příslušely by za ně další příplatky – nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Pokud by práce byla konána ve svátek, přísluší zaměstnanci vedle dosažené mzdy a příp. příplatku za práci přesčas, pokud by se jednalo o práci přesčas, navíc ještě náhradní volno, nebo (jak by tomu bylo v našem konkrétním případě, kdy pracovní poměr již skončil a čerpání pracovního volna již nepřipadá v úvahu) příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku místo pracovního volna.