Zaměstnavatelé v České republice mají pesimistický pohled na náborové aktivity ve srovnání s předchozím čtvrtletím. 3 % zaměstnavatelů předpokládají zvyšování počtu zaměstnanců, 7 % pokles a 3 % neví. Hodnota Čistého indexu trhu práce tedy vykazuje negativní očekávání s hodnotou -4 %. I když průzkum ukazuje na pokles náborových aktivit, 87 % zaměstnavatelů neočekává žádné výrazné změny oproti předchozímu čtvrtletí. Identickou, stejně nízkou hodnotu -4%, jsme zaznamenali jen jednou, a to v 1. čtvrtletí 2009.

Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika, k tomu uvádí: „Navzdory rostoucí nezaměstnanosti je v České republice nesoulad mezi poptávkou firem a kvalifikační strukturou nezaměstnaných lidí. Na trhu práce je například nedostatek řemeslníků, techniků nebo obchodníků.“ Ačkoliv celkový objem pracovních příležitostí klesá, zaměstnavatelé stále hledají kandidáty s určitými znalostmi, dovednostmi a zkušenostmi.

Porovnání dle odvětví

Žádné z deseti odvětví nepředpokládá zvyšování počtu zaměstnanců. 7 z 10 odvětví hlásí vyšší míru propouštění ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Jeden z klíčových sektorů - Zpracovatelský průmysl – je sice stále v záporných číslech -2 %, ale tempo snižování počtu zaměstnanců zpomalilo. Čistý Index ve zprac. průmyslu se zlepšil oproti minulému čtvrtletí o pět procentních bodů ( Q2 2009 -8%, Q3 2009 -7%).

Nejnižší Čistý Index pro následující čtvrtletí hlásí zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování (-15%), ve kterém hodnoty klesly o 17 procentních bodů v mezičtvrtletním srovnání a o 16 procentních bodů v meziročním a také Doprava, skladování a komunikace, kde je propad -11%.

Tempo propouštění zrychluje v sektoru Finance, pojišťovnictví, služby podnikům, Stavebnictví a Dopravě, skladování a komunikacích.

Zaměstnavatelé v odvětvích Ubytování a stravování (-15%), Doprava, skladování a komunikace (-11 %), Stavebnictví (-6 %), Finance, pojištění nemovitosti a další služby podnikům (-4 %), Státní správa, zdravotnictví, vzdělání a kultura (-1 %) a hlásí nejnižší náborové aktivity od druhého čtvrtletí 2008, kdy průzkum v České republice začal.

Jediné odvětví s nezápornou hodnotou Indexu je Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s hodnotou Indexu 0 %.

Regionální srovnání

Uchazeči o zaměstnání ve všech třech regionech se musejí vyrovnat s poklesem v plánovaných náborových aktivitách. Překvapivé jsou výsledky v regionu Praha, který hlásí pro 4Q 2009 hodnotu -7%. Od minulého čtvrtletí má Praha ze všech 3 sledovaných regionů nejpesimističtější očekávání, které navíc graduje. V Čechách a na Moravě jsou méně pesimističtí s hodnotou -4 %.

Index v regionu Čechy klesl o 7 procentních bodů, v regionu Praha a Morava zaměstnavatelé hlásí pokles o 4 a 2 procentní body. V meziročním srovnání Index v regionu Morava značně klesl o 9 procentních bodů, v Praze o 7 procentních bodů a v regionu Morava o 3 procentní body.

Výsledky výzkumu ve všech třech regionech jsou nejnižší od 2. čtvrtletí 2008, kdy Průzkum Indexu trhu práce v České republice začal.

Globální pohled

Zaměstnavatelé v 17 z 35 zemí a oblastí, kde Manpower prováděl průzkum, očekávají, že ve čtvrtém čtvrtletí 2009 budou zvyšovat počet svých pracovníků. Čistý Index se zlepšil ve 20 z 34 zemích a naznačuje snížení trendu propouštění, který přetrvával po několik posledních čtvrtletí. Tam, kde je možné meziroční srovnání, jsou náborové aktivity nižší ve 31 z 34 sledovaných zemí a oblastí. Zaměstnavatelé v 15 zemích hlásí negativní Index a 10 z nich hlásí nejhorší náborové prostředí od zavedení průzkumu Manpower v jejich zemi.

Z evropských zemí je výhled pozitivní v Belgii, Francii, Nizozemí , Norsku, Polsku, Řecku a Švédsku a Velké Británii. Pokles zpomalil v Německu. Situace je nadále nejhorší a nezlepšuje se v Irsku, Španělsku, Itálii a Rumunsku.

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 8. prosince 2009.
Více na www.manpower.cz .

Čistý index trhu práce

"Čistý index trhu práce" (Net Employment Outlook) je klíčový ukazatel pro výsledky Manpower Indexu. Hodnotu této veličiny získáme tak, že od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, odečteme procento zamětstnavatelů, kteří předpokládají naopak pokles počtu pracovních sil. Hodnota tohoto čistého rozdílu tedy může být kladná i záporná.

Průzkum Manpower Index trhu práce („Manpower Employment Outlook Survey”) se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.