Z vašeho dotazu nevyplývá, zda se jedná o nástroje, které vám zaměstnavatel svěřil na písemné potvrzení. Z vašeho dotazu rovněž nevyplývá, jak vysoká je jejich finanční hodnota. Podle § 255 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) zaměstnanec odpovídá za ztrátu nástrojů, ochranných pracovních prostředků a jiných podobných předmětů, které mu zaměstnavatel svěřil na písemné potvrzení. Podle § 255 odst. 2 zákoníku práce předměty uvedené v (§ 255 odst. 1 zákoníku práce), jejichž cena převyšuje 50 000 Kč, mohou být zaměstnanci svěřeny jen na základě dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů.

Podle § 255 odst. 3 zákoníku práce dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů smí být uzavřena nejdříve v den, kdy fyzická osoba dosáhne 18 let věku.

Podle § 255 odst. 4 zákoníku práce Dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.

Podle § 255 odst. 5 zákoníku práce zaměstnanec se zprostí odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud jste uzavřel se zaměstnavatelem písemně dohodu o odpovědnosti za ztrátu nástrojů (resp. nepodepsal písemné potvrzení zaměstnavateli), zprostíte se odpovědnosti zcela nebo zčásti, jestliže prokážete, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez vašeho zavinění. Důležité rovněž je, zda jste se v písemném potvrzení zaměstnavateli zavázal např. k tomu, že zboží budete mít v uzamčené skříňce. Pokud jste však žádnou písemnou dohodu se zaměstnavatelem o odpovědnosti za ztrátu nástrojů neuzavřel (resp. nepodepsal písemné potvrzení zaměstnavateli), neměl byste ztrátu nářadí hradit.