Dokument v těchto dnech v Praze podepsali státní tajemník Spolkového ministerstva financí Werner Gatzer a náměstek ministra práce a sociálních věcí Michal Sedláček. Smyslem ujednání je posílit spolupráci mezi příslušnými orgány v boji proti nelegálnímu zaměstnávání, neohlášené výdělečné činnosti a nelegálnímu najímání přeshraničních pracovníků. Na návrh české strany text obsahuje také související kontrolu přeshraničního zneužívání sociálních dávek a neodvádění pojistného.

Spolupráce mezi oběma zeměmi bude fungovat především na principu vzájemné výměny informací a zkušeností mezi odpovědnými orgány. Usnadní mimo jiné vzájemné sdělování skutečností rozhodných pro nárok na dávky. Dokument, který je v souladu s naplňováním cílů podporovaných Evropskou unií, by měl mít příznivý dopad také na státní rozpočet. Pracovníci z Německa, u kterých není oprávněné zachování příslušnosti k systému sociálního zabezpečení vysílajícího státu, budou povinni odvádět příspěvky na sociální zabezpečení do českého systému. Pomocí výměny informací o českých pracovnících zejména v příhraničních oblastech bude snáze možné zabránit neoprávněnému pobírání dávek v nezaměstnanosti, evidování těchto osob jako nezaměstnaných a z toho vyplývajícímu placení pojistného na zdravotní pojištění za tyto osoby ze státního rozpočtu. Sjednání smlouvy tak umožní v odůvodněných případech kontrolu rozhodných skutečností a případně i zastavení výplaty dávky.

Česká republika plánuje do budoucna podobná ujednání využít i ve vztahu k ostatním sousedním státům. Toto ujednání vstoupí v platnost poté, kdy na německé straně dojde k přijetí národního prováděcího zákona ke smlouvám tohoto typu.

Počet zjištěných porušení zákona o zaměstnanosti i počet a výše udělených pokut za rok 2008 v porovnání s rokem 2007 výrazně vzrostl. Zvýšil se ovšem i počet provedených kontrolních akcí zaměřených na zaměstnávání zahraničních pracovníků.
Úřady práce v roce 2008 provedly 1 933 kontroly u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávali i zahraniční pracovníky. Zjistily přitom pochybení u 537 kontrolovaných zaměstnavatelů. V rámci těchto kontrol prověřili celkem 24 203 zahraničních pracovníků. Z tohoto počtu bylo zjištěno pochybení u 6 515 osob. Z toho u 2 342 osob se jednalo o nelegální práci a u 4 173
osob nesplnil zaměstnavatel svoji ohlašovací povinnost vůči úřadu práce.

Zdroj: MPSV