V první řadě je nutné zdůraznit, že skutečnost, že zaměstnavatel přesunuje své sídlo, neznamená bez dalšího, že se cokoliv mění na pracovních vztazích zaměstnanců, zejména na místě výkonu jejich práce. Institut „sídla“ upravuje obchodní zákoník, institut „místa výkonu práce“ upravuje zákoník práce - oba instituty sledují odlišné cíle a byť se někdy obsahově shodují, nemusí tomu tak být vždy (v praxi tomu tak není zejména u větších společností – sídlo mají jediné, ale zaměstnance mohou mít po celém světě). Prvotní otázkou (na kterou pochopitelně neznám odpověď) tedy je, zda se na místě výkonu Vaší práce skutečně má něco změnit nebo nikoliv. Vycházím nicméně z toho, že ano.

V takovém případě je pro Vás jakožto zaměstnance rozhodující institut „místa výkonu práce“ uvedený ve Vaší pracovní smlouvě. Bez Vašeho souhlasu zaměstnavatel nemůže změnit místo výkonu Vaší práce a požadovat, abyste vykonávala práci jinde, než jak je ve smlouvě sjednáno. Pokud zaměstnavatel potřebuje, abyste vykonávala práci na jiném než sjednaném místě, nabízejí se mu v zásadě tři možnosti řešení:

a) pracovní cesta (§ 42 zákoníku práce),
b) přeložení (§ 43 zákoníku práce),
c) změna pracovní smlouvy (§ 40 zákoníku práce).

První dva případy sledují dočasnou (zpravidla krátkodobou) potřebu výkonu práce zaměstnance na jiném než sjednaném místě, třetí možnost sleduje trvalou (případně dlouhodobou) změnu. Ve všech třech případech je nezbytný Váš souhlas (souhlas zaměstnance). Pokud se změnou souhlasit nebudete a nedojde k jiné dohodě, nezbude zaměstnavateli než situaci řešit výpovědí Vaší pracovní smlouvy z důvodu přesunu zaměstnavatele nebo jeho části (§ 52 písm. b) zákoníku práce). V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši (minimálně) trojnásobku průměrného výdělku (§ 67 odst. 1 zákoníku práce) plus výpovědní doba v délce (minimálně) dvou měsíců (§ 51 zákoníku práce). Možná je samozřejmě dohoda o ukončení pracovního poměru (zaměstnavatel ji zpravidla nabídne, ale často navrhne horší podmínky, než jaké by zaměstnanci náležely v případě výpovědi z uvedeného důvodu). V neposlední řadě je možný nejnepříjemnější postup zaměstnavatele, kdy začne vyhledávat jakékoliv důvody (nedostatky na Vaší straně), aby pracovní poměr mohl ukončit buď jeho okamžitým zrušením nebo výpovědí z jiného než výše uvedeného důvodu, zejména z důvodu hrubého nebo opakovaného porušení pracovních povinností na Vaší straně (v takovém případě totiž není povinen hradit odstupné, případně ani poskytnout výpovědní dobu).