Pro přesné zodpovězení dotazu by byly nutné další doplňující informace.

V zásadě může zaměstnanec podnikat se souhlasem zaměstnavatele, přičemž se rozlišují tyto případy:

Jde-li o zaměstnance ve správních úřadech, zaměstnance v policii ČR, Ozbrojených silách ČR, Bezpečnostní informační službě, ve Vězeňské službě ČR, Kanceláři prezidenta republiky, Kanceláři Poslanecké sněmovny, Senátu, soudů a státních zastupitelství, České národní banky, státních fondů a dalších úřadů vyjmenovaných zákoníkem práce, mohou tito zaměstnanci podnikat vždy pouze s předchozím písemným souhlasem zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni.

Ostatní zaměstnanci potřebují předchozí písemný souhlas zaměstnavatele k výkonu další výdělečné činnosti vedle svého zaměstnání v pracovněprávním poměru tehdy, je-li tato další výdělečná činnost (tj. nejen podnikání, ale např. i činnost na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr) shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Případné odvolání souhlasu zaměstnavatelem musí být písemné a zaměstnavatel v něm musí uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je v takovém případě povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost ukončit. Pro úplnost uvádím, že omezení výkonu další výdělečné činnosti se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti; k takové činnosti se váš dotaz nevztahuje.