Jeho součástí jsou i projekty vzdělávání zaměstnanců, které by jinak firmy musely pro nedostatek zakázek propustit. Na tyto projekty budou vyčleněny více než tři miliardy korun z Evropského sociálního fondu. Zaměstnavatelům tak budou hrazeny náklady na školení a mzdu pracovníků, kteří si budou zvyšovat kvalifikaci.

O podporu mohou požádat jak velké firmy, tak i malí živnostníci. Zaplacené vzdělávání zaměstnanců je další snahou státu přimět firmy, aby nepropouštěly pracovníky, pro které právě nemají práci. Během školení budou moci lidé měsíčně pobírat až trojnásobek minimální mzdy, tedy 24 tisíc korun.

Podpora podnikům ve výši 3,3 miliardy korun z Evropského sociálního fondu

- Ministerstvo práce a sociálních věcí podpoří v rámci programů Evropského sociálního fondu podniky, které čelí současné nepříznivé ekonomické situaci.
- Zaměstnavatelé budou dostávat peníze na realizaci vzdělávacích kurzů pro své zaměstnance.
- Finanční prostředky bude možné získat jak na školení zaměstnanců, tak i na náhradu mzdových nákladů zaměstnanců po dobu jejich účasti na školení, a to až do 100 % celkových nákladů podle typu veřejné podpory, způsobu vzdělávání a velikosti podniku (přesné podmínky a výše podpory na www.mpsv.cz a www.esfcr.cz).
- Zaměstnavatelé musí mít pracoviště nebo provozovnu (nikoli sídlo) mimo hlavní město Prahu.

Všechny připravované aktivity směřují ke zmírnění dopadů ekonomické krize a udržení zaměstnanosti i v období poklesu výroby a odbytu. Realizované projekty přispějí k odbornému rozvoji zaměstnanců, zvýšení kvality vzdělávání a současně k udržitelnosti pracovních míst. Jedná se o dva projekty: globální grant – výzva Školení je šance a individuální projekt Vzdělávejte se!

Výzva Školení je šance

- Žádosti mohou zaměstnavatelé podávat formou grantových projektů na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR od 23. března 2009.
- Žádost je přístupná pro vyplnění on-line přímo na internetových stránkách www.eu-zadost.cz nebo www.eu-zadost.eu.
- Na výzvu je vyčleněno celkem 1,8 mld. Kč a projekty je možno předkládat průběžně až do konce roku 2009.
- Dílčí uzávěrky příjmu projektů jsou každé tři týdny, první uzávěrka 14. dubna 2009.

Projekt Vzdělávejte se!

- Žádosti o zapojení do projektu mohou zaměstnavatelé předkládat na úřadech práce podle místa výkonu práce (nikoli podle sídla zaměstnavatelů) od 23. března 2009.
- Na projekt je vyčleněno celkem 1,5 mld. Kč a žádosti o zapojení do projektu mohou zaměstnavatelé podávat až do 30. června 2011.
- Žádosti jsou na úřadech práce posuzovány a schvalovány průběžně.

Potenciální zájemci se s nimi mohou seznámit a zvážit, která forma – zda prostřednictvím žádosti na úřadu práce nebo prostřednictvím grantového projektu předloženého na MPSV – je pro ně vhodnější. Jednotlivé výzvy a projekty jsou formulovány tak, aby se vzájemně doplňovaly a pokrývaly různé situace, v jakých se nacházejí zaměstnavatelé i zaměstnanci v současných nepříznivých hospodářských podmínkách, a aby byl také dán prostor pro různé formy řešení těchto situací.

V obou aktivitách je možno získat finanční prostředky jak na školení zaměstnanců, tak i na náhradu mzdových nákladů zaměstnanců po dobu jejich účasti na školení, a to v určitých případech až do 100 % celkových nákladů; při omezení z důvodu veřejné podpory v rozsahu od 60 % do 80 % u obecného vzdělávání, případně 25 % až 55 % u tzv. specifického vzdělávání (v případě výzvy Školení je šance). Stanovení míry podpory závisí jednak na typu vzdělávání (obecné/specifické), na velikosti podniků a také na režimu veřejné podpory.

U obou aktivit jsou oprávněnými žadateli zaměstnavatelé – podnikatelské subjekty, jejich postavení je však vzájemně vymezeno, aby nedocházelo k souběžnému, případně duplicitnímu financování stejných aktivit či subjektů:

- Ve výzvě Školení je šance mohou na MPSV předložit projektovou žádost ti zaměstnavatelé, kteří v době podání projektové žádosti neaplikují ustanovení § 209 zákoníku práce a ani nepodali na úřadu práce žádost o příspěvek v rámci projektu Vzdělávejte se!
- V projektu Vzdělávejte se! mohou u úřadu práce požádat o příspěvek ti zaměstnavatelé, kteří museli přistoupit k omezení výroby ve svých provozech a jejichž zaměstnancům náleží snížená náhrada mzdy podle § 209 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, případně ti zaměstnavatelé, kterým počet jejich výrobních zakázek začíná vlivem celosvětové finanční krize klesat, nechtějí však ještě aplikovat ustanovení § 209 zákoníku práce.

Typ vzdělávání

Za obecné vzdělávání se považuje vzdělávání zahrnující výuku, která se nevztahuje pouze nebo zásadně na současné nebo budoucí postavení zaměstnanců v podniku, ale která poskytuje kvalifikace ve větší míře přenositelné do ostatních podniků nebo pracovních oborů (např. jazykové vzdělávání, IT dovednosti, komunikační dovednosti, ale i oborové vzdělávání uplatnitelné u více zaměstnavatelů v jednom oboru, např. účetnictví, stavební práce, svářečské zkoušky atd.).

Za specifické vzdělávání se považuje vzdělávání, které zahrnuje výuku s přímým a zásadním vztahem k současnému nebo budoucímu postavení zaměstnanců v podniku a poskytuje kvalifikace, které jsou nepřenositelné nebo přenositelné pouze v omezeném rozsahu do dalších podniků a pracovních oborů (např. školení na práci se specifickým softwarem či technologií výroby, které byly vyvinuty pouze pro daný podnik).

Velikost podniku

Zařazení do kategorie podniků dle jejich velikosti upravuje Příloha I nařízení č. 800/2008.

Z hlediska počtu zaměstnanců

- velký podnik má 250 a více zaměstnanců,
- střední podnik má 50 a více a zároveň méně než 250 zaměstnanců,
- malý podnik má méně než 50 zaměstnanců.

Z hlediska ročního obratu a aktiv podniku

- velký podnik je také podnik, který sice zaměstnává méně než 250 zaměstnanců, jehož roční obrat však dosahuje alespoň 50 milionů eur a současně má aktiva nejméně ve výši 43 mil. eur;
- střední podnik je také podnik, který sice zaměstnává méně než 50 zaměstnanců, jehož roční obrat i jeho aktiva jsou však vyšší než 10 milionů eur;
- malý podnik je také podnik, který zaměstnává méně než 50 zaměstnanců a zároveň jeho roční obrat nebo aktiva nepřesahují 10 mil. eur.

Režimy veřejné podpory

- V režimu podpory de minimis je možné podniku, bez ohledu na jeho velikost, hradit až 100 % nákladů projektu za předpokladu, že s ostatními přijatými podporami de minimis nepřesáhne celková částka podpory 200 tis. eur za poslední tři účetní období.
- V případě blokové výjimky na vzdělávání podle nařízení Komise (ES) č. 800/2008 je možné poskytnout příspěvek v závislosti na velikosti podniku v souladu s limity pro poskytnutí veřejné podpory na vzdělávání zaměstnanců. Zaměstnavatelé se budou podílet na úhradě nákladů na vzdělávání, na náhradu mzdy a sociálního a zdravotního příspěvku určitou procentní částí svými finančními prostředky.
- Podle tzv. dočasného rámce podpory je možné podniku, bez ohledu na jeho velikost, hradit až 100 % nákladů. Částka podpory jednomu podniku přitom nesmí spolu s podporou de minimis poskytnutou v období od 1. 1. 2008 do 31. 12. 2010 přesáhnout hodnotu 500 000 eur. Podporu podle dočasného rámce bude možné podnikům poskytovat až po schválení odpovídajícího režimu podpory Evropskou komisí (předpokládaný termín schválení EK je květen až červen 2009).

Financování projektů

Úhrady způsobilých výdajů projektu mohou probíhat dvěma základními způsoby:

- Standardním způsobem – tento způsob bude aplikován u projektů, ve kterých příjemci, kteří jsou podnikatelskými subjekty, alespoň částečně spolufinancují způsobilé výdaje projektu z vlastních prostředků;
- Předfinancováním – tento způsob bude aplikován u projektů realizovaných podnikatelskými subjekty, u kterých příjemce nespolufinancuje způsobilé výdaje projektu z vlastních prostředků.

Zdroj: MPSV