Podle ustanovení § 13 odst. 2, písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) musí zaměstnavatel zajistit rovné zacházení se zaměstnanci a dodržovat zákaz jakékoli diskriminace zaměstnanců. Podle § 14 odst. 1 zákoníku práce pak platí, že výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiného účastníka pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

Za rozpor s dobrými mravy lze považovat i tzv. mobbing, což je podle odborné literatury jednání spočívající v systematickém psychickém pronásledování či šikanování zaměstnance.

Podle § 14 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů. Podle § 14 odst. 3 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen projednat se zaměstnancem nebo na jeho žádost s odborovou organizací nebo radou zaměstnanců anebo zástupcem pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stížnost zaměstnance na výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů. Tím není dotčeno právo zaměstnance domáhat se svých práv u soudu.

Podle § 16 odst. 2 zákoníku práce platí, že je v pracovněprávních vztazích zakázána jakákoliv diskriminace. Pojmy přímá diskriminace, nepřímá diskriminace, obtěžování, sexuální obtěžování, pronásledování, pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci a případy, kdy je rozdílné zacházení přípustné, upravuje antidiskriminační zákon (ten je však dosud projednáván mezi legislativci).

Z výše uvedeného vyplývá, abyste o jednání svých kolegů bezodkladně informovala zaměstnavatele, příp. odborovou organizaci či radu zaměstnanců. Dále bych se na vašem místě obrátil na místně příslušný oblastní inspektorát práce, jehož pravomoci jsou upraveny v zákoně č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Není vyloučeno, že vaši kolegové se svým jednáním dopustili trestného činu ublížení na zdraví podle § 221 trestního zákona č. 140/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů. V daném případě vám doporučuji navštívit lékaře a poté podat podnět k Oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, které je povinen přijímat státní zástupce a policejní orgán v souladu s ustanovením § 158 odst. 2 trestního řádu č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jsem přesvědčen, že poté, co podniknete výše uvedené kroky, vašim „vypečeným“ kolegům rozhodně nebude do smíchu.