Zákoník práce stanoví, že za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda, plat nebo odměna z dohody. V případě, že zaměstnavatel poté, co pro něj byla vykonána práce, nevyplatí mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů ode dne její splatnosti, může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. V takovém případě totiž nelze po zaměstnanci spravedlivě požadovat, aby nadále zůstával v pracovním poměru k takovému zaměstnavateli. Zaměstnavatel nemá právo zaměstnanci mzdu zadržet ani z důvodu, že proti němu eviduje pohledávku z důvodu škody způsobené mu zaměstnancem. Je tedy nerozhodné, za jakých okolností došlo k poškození vozidla ve vlastnictví zaměstnavatele, zaměstnavatel je povinen mzdu zaměstnanci i v tomto případě vyplatit a nárok na náhradu škody, pokud se se zaměstnancem nedohodne nebo škoda není nahrazena např. plněním pojišťovny, případně uplatnit u soudu.

Proto, aby bylo okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance platné, musí být učiněno písemně a musí v něm být přesně vymezen důvod okamžitého zrušení. Okamžité zrušení může být dále ze strany zaměstnance učiněno nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy mu byl důvod pro okamžité zrušení znám. Pokud zaměstnanec platně okamžitě zrušil svůj pracovní poměr, má nárok na vyplacení náhrady mzdy ve výši průměrného výdělku za výpovědní dobu.

Ať už se zaměstnanec, jehož se dnešní dotaz týká, rozhodne pro okamžité zrušení pracovního poměru či nikoliv, pokud mu zaměstnavatel bude mzdu i nadále zadržovat, měl by se se svojí mzdovou pohledávkou obrátit na soud. Předtím, než tak ale učiní, doporučovala bych mu obrátit se na některého z advokátů, který jeho případ posoudí se všemi konkrétními aspekty, které já momentálně neznám a nemohu je tedy komentovat.