Zaměstnavatel svým postupem jednoznačně porušuje zákoník práce, a to dokonce v několika případech.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru je dvoustranný právní úkon, na kterém se musí dohodnout obě strany. Pracovní poměr potom končí sjednaným dnem. Musí však jít o svobodný projev vůle obou smluvních stran, tj. žádná ze stran nemůže být k uzavření dohody nucena, jinak by se jednalo o neplatný úkon. Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být uzavřena písemně, s udáním důvodu nebo i bez udání důvodu rozvázání pracovního poměru. Důvody rozvázání pracovního poměru musí být v dohodě uvedeny tehdy, požaduje-li to zaměstnanec. Nárok zaměstnance na odstupné v tomto případě vzniká jen tehdy, dochází-li k rozvázání pracovního poměru dohodou ze zákonem určených důvodů na straně zaměstnavatele - obvykle bývají označovány jako tzv. organizační důvody na straně zaměstnavatele (ruší se zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část, zaměstnanec se stane nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o změně jeho úkolů nebo o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce) a tyto důvody jsou v dohodě uvedeny. Ze stejných důvodů může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, přičemž zaměstnanci vzniká opět nárok na odstupné (nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku).

Dalšího porušení zákona se zaměstnavatel dopouští v případě přidělování podřadných prací vašemu příteli. Zaměstnavatel může převést zaměstnance bez jeho souhlasu na jinou práci, než je sjednána v pracovní smlouvě, pouze na dobu nezbytné potřeby, a to pouze tehdy, je-li to třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo ke zmírnění jejich bezprostředních následků, a to vždy pouze na nezbytně nutnou dobu. Uklízení chodníku před společností zaměstnavatele mezi uvedené nezbytně nutné práce zjevně nepatří, ledaže by se jednalo o odklízení následků mimořádné sněhové kalamity, náledí apod. V tomto případě bych vašemu příteli doporučila, aby písemně požádal zaměstnavatele o přidělování prací v souladu s pracovní smlouvou a upozornil (rovněž písemně), že jsou mu přidělovány práce, které neodpovídají sjednanému obsahu pracovní smlouvy a nenaplňují znaky nezbytných prací podle zákoníku práce, na které může být ve smyslu zákona zaměstnanec převeden i bez svého souhlasu.

Pokud jde o telefonický příkaz zaměstnavatele, aby zaměstnanec „zůstal doma“ za 60 % platu, ani takový postup není v souladu se zákonem. Zde se jedná o případ překážky na straně zaměstnavatele, kdy z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jeho službách nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby (tzv. částečná nezaměstnanost). V takových případech musí zaměstnavatel uzavřít dohodu s odborovou organizací o výši poskytované náhrady mzdy zaměstnancům, která může činit nejméně 60 % průměrného výdělku. Pokud u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace, podává v těchto případech zaměstnavatel návrh na příslušný úřad práce na rozhodnutí o tom, že zde jsou dány důvody pro poskytování náhrady mzdy zaměstnancům v nižší částce. Pokud úřad práce o existenci důvodů částečné nezaměstnanosti rozhodne, přísluší zaměstnancům náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku po dobu, kterou zároveň úřad práce určí, nejdéle však na dobu 1 roku.

Z vašeho dotazu nevyplývá, zda v daném případě zaměstnavatel uvedený postup dodržel, lze se však z okolností domnívat, že nikoliv. Opět by se tedy jednalo o porušení zákona ze strany zaměstnavatele.



Pokud tedy Váš přítel s rozvázáním pracovního poměru dohodou nesouhlasí, zaměstnavatel má pouze možnost podání výpovědi ze zákonem stanovených důvodů, např. ze shora uváděných organizačních důvodů s nárokem na odstupné. Pokud bude ze strany zaměstnavatele na Vašeho přítele vyvíjen ve smyslu Vašeho dotazu nátlak, doporučuji obrátit se na příslušný inspektorát práce a také na příslušný úřad práce s oznámením o nedodržování zákonných podmínek částečné nezaměstnanosti ze strany zaměstnavatele.