Ve vašem dotazu a pravděpodobně i v postupu zaměstnavatele jsou slučovány dva rozdílné způsoby ukončení pracovního poměru, což je v praxi u laické veřejnosti poměrně časté.

Výpověď (a to buď ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance) a ukončení pracovního poměru dohodou zaměstnavatele se zaměstnancem jsou dva samostatné rozdílné způsoby rozvázání pracovního poměru. Výpověď je jednostranným právním úkonem, který může učinit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec, a je-li výpověď podána v souladu se zákonem, nemá případný nesouhlas druhé strany na platnost výpovědi, běh výpovědní doby a skončení pracovního poměru vliv. Dohoda je dvoustranným právním úkonem, tj. musí s ní vyjádřit souhlas obě strany a tento souhlas musí být vyjádřením svobodné vůle obou stran, tj. k uzavření dohody není možné druhou stranu nutit. Pracovní poměr potom končí dnem sjednaným v dohodě.

Z výše uvedeného je zřejmé, že na rozvázání pracovního poměru dohodou se musíte se zaměstnavatelem skutečně svobodně dohodnout; pokud s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasíte, nemůže vás k uzavření dohody a jejímu podpisu zaměstnavatel nutit. Na druhou stranu je nutné uvést, že k vyplacení odstupného v případě běžné dohody o ukončení pracovního poměru bez udání důvodu nemá zaměstnavatel povinnost. Zákonnou povinnost k vyplacení odstupného (ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, nestanoví-li kolektivní smlouva nebo individuální smluvní ujednání odstupné vyšší) v případě rozvázání pracovního poměru dohodou má zaměstnavatel pouze tehdy, dochází-li k rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodů uvedených v zákoně, pro které může být ze strany zaměstnavatele dána zaměstnanci výpověď, a tyto důvody jsou v dohodě o rozvázání pracovního poměru uvedeny. Jedná se o tzv. organizační důvody, např. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje–li se zaměstnavatel nebo jeho část, stal-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o změně jeho úkolů, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Pokud tedy nebudete s dohodou o rozvázání pracovního poměru souhlasit, zaměstnavatel má možnost ukončit váš pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnavatele. Takovou výpověď však může dát pouze ze zákonem stanovených důvodů, jejichž částečný výčet uvádím shora. Tento důvod však musí být skutečný, nikoliv účelově ze strany zaměstnavatele vykonstruovaný, jinak byste měla právo domáhat se neplatnosti takové výpovědi. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, nestanoví-li kolektivní smlouva nebo individuální smluvní ujednání odstupné vyšší.