Uvedené jednání zaměstnavatele je porušením právních předpisů, zejména Zákoníku práce a Listiny základních práv a svobod. Tajemství obsahu listovních zpráv (v to zahrnujeme i elektronické dopisy) a telefonních zpráv je zaručeno Listinou základních práv a svobod a podléhá ochraně stanovené právními předpisy. Pokud je elektronická pošta doručena do osobní e-mailové schránky zaměstnance, pak ji zaměstnavatel nemůže číst (a již vůbec ne vytisknout), zde se jedná o porušení zásady ochrany listovního tajemství, resp. ochrany listovního tajemství jiných písemností a záznamů a porušení základních práv a svobod zaměstnance. To je však jedna stránka věci.

Na druhou stranu jsou zaměstnanci povinni plně využívat pracovní dobu, nemohou v pracovní době vyřizovat své soukromé záležitosti a nejsou oprávněni zneužívat služební počítače ani jiné výrobní a pracovní prostředky k soukromým účelům. Zákoník práce dává zaměstnavateli oprávnění zabránit takovému zneužívání tím, že bude kontrolovat, od koho a v jakém rozsahu zaměstnanec do firemního počítače soukromé maily (skypovou konverzaci apod.) dostává a komu píše; jak již shora uvedeno, nemůže však kontrolovat samotný obsah takových zpráv. Pokud by zaměstnavatel zjistil, že elektronická pošta a jiná soukromá komunikace zaměstnance je v takovém množství, pro které neplní povinnost k plnému využívání pracovní doby, mohlo by se jednat o porušení pracovní kázně a mohou následovat sankce ze strany zaměstnavatele. V závažných případech by uvedené porušování povinností ze strany zaměstnavatele mohlo zakládat i důvod k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Takové porušování musí zaměstnavatel věrohodně a objektivně prokázat – za tím účelem si může např. zjišťovat seznam adres odesílatelů a příjemců elektronické pošty (nikoliv však obsah zpráv).

Odůvodňuje-li to povaha činnosti zaměstnavatele, je oprávněn zavést kontrolní mechanizmy na pracovišti a ve společných prostorách. O rozsahu a způsobech provádění kontroly je zaměstnavatel povinen zaměstnance informovat.