Podle ustanovení § 336 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění (dále jen „zákoník práce“) písemnost, kterou doručuje zaměstnavatel prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, zasílá zaměstnavatel na poslední adresu zaměstnance, která je mu známa. Písemnost může být doručena také tomu, koho zaměstnanec k přijetí písemnosti určil na základě písemné plné moci s úředně ověřeným podpisem zaměstnance – což znamená, že musíte dát zaměstnavateli písemně vědět s úředně ověřeným podpisem (nechte si ověřit u notáře či na obecním úřadě), na jakou adresu má písemnosti doručit.

Pakliže svého kamaráda písemně nezmocníte k převzetí zásilky, riskujete, že vám zaměstnavatel písemnosti zašle na vaši adresu. V takovém případě se pak uplatní ustanovení § 336 odst. 4 zákoníku práce, povinnost zaměstnavatele doručit písemnost bude splněna, jakmile zaměstnanec (tj. vy) písemnost převezme. Jestliže si zaměstnanec uloženou písemnost nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty; tato nedoručená písemnost se odesílajícímu zaměstnavateli vrátí. Jestliže zaměstnanec doručení písemnosti prostřednictvím provozovatele poštovních služeb znemožní tím, že poštovní zásilku obsahující písemnost odmítne převzít nebo neposkytne součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo. Zaměstnanec musí být doručovatelem poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti; o poučení musí být proveden písemný záznam.

Pokud se jedná o uznání dluhu, nevím, zda máte na mysli vlastní uznání dluhu, zda jste se v minulosti písemně zavázal k tomu, že nějaký svůj dluh určený co do důvodu i výše vůči zaměstnavateli zaplatíte. Pokud jste tak vůči zaměstnavateli neučinil, nemáte se čeho bát. Pokud zaměstnavatel uznal svůj dluh vůči vám, tak je to pro vás určitě příjemné.